Urmează

Niciun eveniment

Calendar spectacole şi evenimente

Luna trecuta Septembrie 2016 Luna urmatoare
L M M J V S D
week 35 1 2 3 4
week 36 5 6 7 8 9 10 11
week 37 12 13 14 15 16 17 18
week 38 19 20 21 22 23 24 25
week 39 26 27 28 29 30
     
 

           
  Festivalul Internațional de Teatru „ATELIER”, ediția a XXIII-a  2016
 


    Fest. ATELIER 2016

 

Juriul Festivalului Internațional de Teatru „ATELIER”, ediția a XXIII-a 2016, alcătuit din : Cristina RUSIECKI - Preşedintele juriului, Nicolae WEISZ, Emanuel PETRAN și Andrei MĂJERI a acordat următoarele premii:

MARELE PREMIU PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL
Nominalizări:
1. „EU, SISIF”, regia artistică Veselka Kuncheva, „PUPPET`S LAB” din Sofia (Bulgaria)
2. „EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu,
TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea
3. „CASA DE PE GRANIȚĂ”, regia Marcel Țop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
Premiul a fost câștigat de „EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!” și a constat în lucrarea NOD MARAMUREȘAN, oferită de artistul Lucian Marchiș
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN REGIZOR
Nominalizări:
1. Veselka Kuncheva – pentru spectacolul „EU SISIF”, PUPPET`S LAB” din Sofia
2. Bobi Pricop – pentru spectacolul „PISICA VERDE”, produs de TEATRUL PENTRU TINERET „LUCEAFĂRUL” din Iaşi
3. Marcel Țop – pentru spectacolul „CASA DE PE GRANIȚĂ”, produs de TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
Premiul a fost câștigat de BOBI PRICOP și a constat în tabloul intitulat TEATRU, oferit de artistul plastic Breznay Andras
PREMIILE SPECIALE ALE JURIULUI
1. „EU SISIF” - regia Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB, din Sofia (Bulgaria)
Premiul a constat în tabloul COMPOZIȚIE, oferit de artistul plastic Maria Boloni
2. „CASA DE PE GRANIȚĂ” - regia artistică Marcel Țop, TEATRUL BAIA MARE
Premiul a constat în lucrarea, OPAIȚ DACIC, oferită de artistul plastic Daniel Leș
3. „COLUMBINUS” - regia Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
Premiul a constat în tabloul REFLEXII, oferit de artistul plastic Ciprian Cosma
4. TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE” BAIA MARE - pentru producțiile prezentate în festival: „PLEX” - regia Andrei Dinu și Andrei Stan, „CLOSER” - regia artistică Gelu Badea, „KJAERLIGHET. TRUPURI. OCEANE TĂCUTE”, regia artistică Botond Nagy.
Premiul a constat într-un set de fotografii realizate de artiștii vizuali Silviu Gheție și Ioan Brezovski
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR
Nominalizări:
1. Andrei Dinu – pentru rolul din spectacolul „PLEX ” , TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE” BAIA MARE
2. Dorin Griguta - „CASA DE PE GRANIȚĂ” - regia artistică Marcel Țop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
3. Valeriu Doran - „ CASA DE PE GRANIȚĂ” - regia artistică Marcel Țop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
Premiul a fost câștigat de ANDREI DINU și a constat în lucrarea MASCĂ, oferită de artistul plastic Paul Covaci și un papion hande-made, oferit de designerul Alexandru Ștef.
PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ
Nominalizări:
1. Madălina Ciotea – pentru cele patru roluri (Liuba, Mama, Mămica-tată, Lara) jucate în spectacolul „EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu, TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea
2. Ioana Predescu - pentru rolul „Bi_Anca” din spectacolul „(D)EFECTUL PLACEBO” , concept și coregrafie Ștefan Lupu, TEATRUL NATIONAL "I.L.CARAGIALE" din Bucureşti
3. Aurora Prodan - pentru rolul „Soacra” din spectacolul „ CASA DE PE GRANIȚĂ” - regia artistică Marcel Țop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
Premiul a fost câștigat de AURORA PRODAN și a constat în tabloul AȘTEPTÂNDU-TE, oferit de artistul plastic Anamaria Nagy și un accesoriu de lux, oferit de designera Larisa Beserman
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENOGRAF
Nominalizări:
1. Marieta Golomehova – pentru scenografia spectacolului „EU SISIF” - regia artistică Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB, din Sofia (Bulgaria)
2. Roxana Ionescu - pentru scenografia spectacolului „ÎN INIMA NOPȚII - EPISODUL LEAR”, regia Gavriil Pinte, TEATRUL „REGINA MARIA” Oradea
3. Cristian Marin - pentru scenografia spectacolului „COLUMBINUS”, regia artistică Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
Premiul a fost câștigat de ROXANA IONESCU și a constat în tabloul FLUIERÂND A LIBERTATE, oferit de artista Sanda Maria Ciorna
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN COREGRAF
Nominalizări:
1. Luis și Pedro Sartori do Vale – pentru coregrafia spectacolului „DUBLU”
produs de WHS (Finlanda) şi THEATER OP DE MARKT / Dommelhof (Belgia)
2. Six Mickaël - pentru coregrafia spectacolului „ÎN UMBRA LUI CORÉ”, COMPAGNIE BAKHUS - Grasse (Franţa)
3. Maria Dimitrova - pentru coregrafia spectacolului „EU SISIF” - regia artistică Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB, din Sofia (Bulgaria)
Premiul a fost câștigat de SIX MICKAEL și a constat în tabloul ZVON DE SCHIMBARE realizat de artistul Leș Iosif Paul și oferit de ROTARY CLUB BAIA MARE
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ONE MAN SHOW
RICHARD BOVNOCZKI – în spectacolul MOSCOVA-PETUŞKI, regia Teodora Herghelegiu
Premiul a constat în tabloul ÎNSINGURATUL , oferit de artistul plastic Anca Delia Oros
PREMIUL PENTRU MUZICĂ DE SCENĂ (acordat cu sprijinul Fundaţiei ACCUMM)
Nominalizări:
1. Spectacolul „DUBLU”, de Luis și Pedro Sartori do Vale, WHS (Finlanda) şi THEATER OP DE MARKT / Dommelhof (Belgia)
2. Spectacolul „(D)EFECTUL PLACEBO” concept și coregrafie Ștefan Lupu - TEATRUL NATIONAL "I.L.CARAGIALE" din Bucureşti
3. Spectacolul „ZELDA NU E DE PE-AICI” – ARADI KAMARASZINHÁZ ”, TEATRUL „JÓKAI” BÉKÉSCSABA, ASOCIAȚIA MASZK, SZEGED
Premiul a fost câștigat de spectacolul „ZELDA NU E DE PE-AICI” și a constat în tabloul BABILONIA, oferit de artistul plastic Aurel Cucu
PREMIILE PUBLICULUI
PREMIU PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL
„COLUMBINUS”, regia artistică Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN REGIZOR
Horia Suru, pentru regia la „COLUMBINUS”, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR
Andrei Dinu – pentru rolurile din spectacolele „PLEX ” și CLOSER de la TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE” BAIA MARE
PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ
Ioana Chereji – pentru rolul din spectacolul „AUTOBAHN”, regia artistică Laura Moldovan, TEATRUL DE NORD DIN SATU MARE
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENOGRAF
Irina Moscu – pentru scenografia spectacolului „ EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu, TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea și Cristian Marin - pentru scenografia spectacolului „COLUMBINUS” - regia artistică Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN COREGRAF
Six Mickaël - pentru coregrafia spectacolului „ÎN UMBRA LUI CORÉ”, COMPAGNIE BAKHUS - Grasse (Franţa)
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ONE MAN SHOW
Richard Bovnoczki – în spectacolul „MOSCOVA-PETUŞKI”, regia Teodora Herghelegiu

Felicitări tuturor!
Mulțumim organizatorilor și finanțatorilor, trupelor de teatru, publicului, voluntarilor și tuturor celor care au contribuit la reușita acestui festival!!!

 

 

 

Parteneri media

InformatiaZileiMM   GlasulMM GraiulMM   JurnalMM   TV Maramures MaramuresTV   LOGO RRC ALB MARE   logo TL - transparent   logo24      
 
 
logo sighet online    logo zile si nopti    actualMM 
 
           agenda BM     ghid MM

Parteneri

StudioDigital    EuroMedia  

Sponsori

            Docom         Sigla BCR
                       
                           
Go to top

cortina b2

JSN Boot template designed by JoomlaShine.com